Yaza Sporla Adım Atıyoruz


Herkese merhabalar arkadaşlar. Yeni yılın ilk yazısında, yeni yıla güzel bir başlangıç yapabilmeniz adına, tercihlerinizi göz önüne alarak sizlere boş zamanlarınızı değerlendirebilmeniz için birçok spor hakkında ayrıntılı bilgilere yer verdim. Özellikle siz de benim gibi haftanın sadece belirli ve kısıtlı zamanlarına sahip iseniz ve hayatınızda spor dallarından birine yer vermek istiyorsanız gelin sizin için uygun spor hangisi hep birlikte karar verelim.

Fitness

Fitness sporu  günümüzün popüler salon sporlarından biridir. Özellikle fitness sporu çevremizde oldukça yaygın bir üne sahiptir ve birçok insanın bu sporu yaptığına şahit olmaktayız. Peki fitness sporunun fazlasıyla tercih edilme sebebi nedir? Bu sporu profesyonel bir şekilde sürdürmeyen, fit ve ya kaslı bir görünüme sahip olmak isteyen insanların genellikle bu sporu tercih etmelerindeki en önemli nedenlerden biri zaman açısından rahat bir imkan sunmasıdır. Genellikle haftada 3 gün ve her bir günde ise 45 dakika ile 1.30 saat arasında yapılır. Popüler bir spor olması da önemli etmenlerden biridir. Kardiyo ve ağırlık çalışmalarınızı bir arada yapabilmeniz için büyük bir olanak sağlamaktadır. Eğer çalışıyorsanız ya da öğrenci iseniz, kaslarınızı geliştirmek ve kaslarınıza hacim kazandırmak istiyorsanız sizin için yapılabilecek en doğru spor seçeneklerini arasındadır.

Yüzme

Yüzme, çoğu kişinin uygulamaya imkan sağlayamadığı bir spor çeşididir. Fakat sizin elinizde böyle bir fırsat varsa değerlendirmek adına ciddi bir şekilde düşünmenizde fayda var. Çünkü yüzme sporu vücudunuzdaki hemen hemen bütün kasları çalıştıran tek spor olarak tabir edilmektedir. Buna ek olarak yağ yakımınızı desteklemesi açısından da oldukça önemlidir. Vücudunuzdaki mevut kasları fitness sporu kadar hacimlendirmez fakat kaslarınızın korunmasında ve bir nebze de olsa gelişmesinde oldukça etkili sporlardan biridir. Özellikle fit, hafif kaslı bir görünüme ve geniş omuzlara sahip olmak istiyorsanız sizin için bire bir olduğunu söyleyebiliriz.

Savunma Sporları

Muhammed Ali, Bruce Lee, Gürkan Özkan ve nice sporcular ilgimizi fazlasıyla bu tür sporlara çekmeyi başarmıştır. Bu spor kategorisini diğerlerinden ayıran en önemli özellik ayrı bir sabır ve isteğe sahip kişiler dövüş sporlarını özverili bir şekilde ilerletebilirler. Ayrıca bu spora yönelmek isteyen birisi iseniz bir hedef ve ideal doğrultusunda başlamanız boş zamanlarınızı dolduran bir spor olmasındansa sizin için geleceğinizin mesleği haline gelme ihtimali oldukça fazladır. Dövüş sporları olarak da adlandırabileceğimiz spor sporları kasların korunmasında ve bir nebze de olsa gelişmesinde etkili sporlar arasındadır. Fakat size en fazla artısı kendinizi savunmayı öğrenmek olacaktır. Ek olarak şunu özellikle belirtmeliyim ki bu salon sporu için hoca seçiminiz oldukça önemlidir. Dahası, ekipmanlarınızın temizliği, sağlamlığı ve markası oldukça önem arz etmektedir.

Esneme-Gerdirme Sporları

Aerobik, pilates ve benzeri sporların ortak bir adı bulunmadığı için bu gruba dahil ederek değerlendirmek istedim. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu tür sporlardan bahsederken aklınıza hemen pilates topu geldiğinin farkındayım. Fakat esneme-gerdirme sporlarında pilates topu bir merkez değildir. Genellikle kadınların tercih ettiği spor türlerindendir fakat erkeklerin de uygulayabileceği bir spordur. Bu tip sporların en önemli özelliği vücudunuzu sıkılaştırmasıdır. Bununla birlikte yağ yakımında ve kaslarınızı güçlendirmede önemli rol oynamaktadır.

Yazımın sonunda özellikle belirtmek isterim ki kendi fikirleriniz dışında olumlu ya da olumsuz çevrenizdeki insanların fikirlerini almayı ve imkanınız varsa uzmanlarla görüşüp onlarla fikir alışverişinde bulunmayı kesinlikle ihmal etmeyin.Ayrıca spordan daha iyi verim alabilmek için spor sonrası beslenme adındaki makalemize göz atmanızı öneririz, buraya  tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sizlere her şeyden önce sağlık, mutluluk ve başarı getirmesi dileğiyle bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Begenmedim Begenmedim
0
Begenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Begendim Begendim
0
Begendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
Korktum Korktum
0
Korktum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Captcha!
Hesabın yok mu?
kaydol

şifreyi sıfırla

Geri dön
giriş

kaydol

Captcha!
Geri dön
giriş
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı