Work and Travel kafası


Burada Work and travel sürecinin nasıl işlediğini değil, nasıl kafa yapısıyla ve mantaliteyle gitmeniz gerekiyor ondan bahsedeceğim. Kendimden örneklerle bunu desteklediğim bir yazı olacak tabikide.
Work and travel
Beklentilerin karşılığını bulması ne denli doğru?

Amerika” sözcüğünün geçtiği yerde başına bir “Dream” kelimesi eklemeden geçemez kimse. Heh işte o biraz da sana bağlı. Ne tür beklentilerin olduğunu biliyorum. Çalışacağın yerin şehre uzaklığını önce bi’ kabul edelim. Program genel itibariyle seni şehir merkezlerin ortasına atmaz. Mesela ben Colorado eyaletindeydim. Dağların, nehirlerin ve yeşilliğin bol olduğu kısacası doğanın tam ortasında kurulmuş naif bir kasabasındaydım. Kendine güzel uğraşlar bulmalısın. Bonfire çokça ünlüydü bizim orada malum dağlık bir yer. Çalışma arkadaşlarımın hepsi amerikalıydı ve aile gibi olduk. Genelde yaşadığım semte bile gelmez onların evinde takılıyor olurdum. Amacın sürekli parti yapmak olmasın.

Elbette eğlenme demiyorum ama kültür tanı, uluslararası arkadaşlar edin. Bir hafta sonu açık hava atış poligonunda uzun namlu silahlarla hedefi vururken diğer gün Beyzbol maçı için şehir merkezine gidiyordum. Amerikalılar benim olduğum bölgede çok sıcakkanlılardı ve beni sürekli gezdiriyorlardı. Otostopla şehirlere gitmişliğim, gezmişliğim var. Burada dikkat edilmesi gereken bir durum var; bulunduğunuz eyalette otostop yasak olabilir. Colorado’da yasaktı ama düşünürseniz ki ben bir Türk‘üm. (Bu kelimenin arkasında onlarca emoji var)

Mesela yaşadığım yerde şehre otobüsle gidilebiliyordu. Hafta sonu yakın eyaletlere giderim, gezerim gibi bir düşüncen varsa gerçeğe yakın tut bunu. Haftalık çalışma saatlerin bile değişiyor olacak. Tabii bu benim için söz konusu değildi çünkü ben Chef assistant olarak mutfakta çalıştığımdan sabit günlerim vardı. Yemek yapmak hobim olduğundan hiç düşünmeden kabul etmiştim. Over time yani mesai alma durumu tamamen yaptığın işe, çalıştığın yere ve seninle ilgilenen çalışana bağlı. Overtime elbette kazancını etkiliyor. Buradaki en önemli tavsiyem odak noktan para olmasın. Yani bu amaçla orada değilsin sadece, bunu kavra.

Seni neler bekliyor tamamen muamma!

Berbat bir işe sahipte olabilirsin. Kaldığım yerde toplamda 14 tane +1 Azeri arkadaşımı da sayarsam 15 tane Türk vardı. Bir tanesi bile işinden ve aldığı inanılmaz düşük paradan mutlu değildi. Neler bekliyor seni tamamen muamma. 3 yakın arkadaşım South Coralina’da çalışıyorlardı bir – bir buçuk ay sonra yanımıza geldiler çünkü çok az para alıyor ve bundan daha önemlisi işleri berbattı. Yanımıza geldiler, iş aradılar, buldular ve iyi kazandılar. Hatta 3 kez eyalet değiştiren biliyorum. Bu bir rivayet değil.

Olmadığın gibi biri olmaktan vazgeç. Sahip olmadığın hayatı yaşayacak ve orada bırakmak zorunda kalacağını bil. Tabiki Dodge Charger, Ford Mustang veya Chevrolet Camaro kirala gez, gezme demiyorum. Emanet hayatın hakkını ver. Bu arada Mustang favorim. Hız kuralına dikkat edin. Her ne kadar turist olmanıza güvenseniz de bazı polislerin acıması yok. Kuralları bilmeniz lazım. Polis sizi durduysa; araban inip hayırdır? Noldu ya? Modunda takılmayın yoksa silahını size doğrultmuş ANYBODY MOVE! diye sert bir sesle bağıran birini görmek istemiyorsanız karışınızda. Bunu yapan arkadaşım var benim…

Bu programa ingilizce öğrenmeye gelmiyorsunuz şunu açıklığa kavuşturalım. Bu program geliştirmenize yardımcı olur. Böyle bir beklenti varsa derhal dil okullarını araştırın. İngilizceniz kadar varsınız, açık ve net söylüyorum. İletişim olmadan nasıl yaşamayı planlıyorsunuz ki. Başka amaçlarınız varsa ve Türk arkadaş grubuyla gittiyseniz bilemem, ben tek başımaydım ve benden bir saat uzaklıkta başka bir şehirde yaşayan 2 arkadaşım vardı o kadar. Önemli diyorum çünkü orada Translator olarak görev yapmışlığım var diğer arkadaşlar için.

Work and Travel çok yüzdeli oranlarla şansa bağlı. Çokça hatıra biriktireceksin. Bazıları kötü bazıları iyi olabilir o anlık ama emin ol iyi hatırlayacaksın. Çok güzel dostluklar edinebilir, çok güzel dostlar biriktirebilirsin. İstanbul’da bomba patlıyor ve sana 7-8 kişi birden mesaj atmış. “İstanbul’da bomba patladığını duyduk iyi misin?” Keşke olmasa da bu tarz mesajlara cevap vermesem ama dostluk önemli şey azizim.

Velhasıl kelam bi’ bakmışsınız benim gibi tekrar gidiyor olursunuz önünüzdeki yaz.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Begenmedim Begenmedim
0
Begenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Begendim Begendim
0
Begendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
Korktum Korktum
0
Korktum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Captcha!
Hesabın yok mu?
kaydol

şifreyi sıfırla

Geri dön
giriş

kaydol

Captcha!
Geri dön
giriş
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı