Westworld Dizi incelemesi


Merhaba arkadaşlar

Aslında sizlere bu yazımda başka bir diziden bahsetmek istiyordum fakat 10 dakika önce sezon finalini izlediğim Westworld’ü bir an önce anlatmak, sizlerle paylaşmak istedim. İsmini yaklaşık 3 aydır yoğun bir şekilde çevremden duyuyordum fakat karşıma bu kadar iddialı, farklı bir konuya sahip bir dizi çıkmasını cidden beklemiyordum.

Sizlere ilk tavsiyem bu dizi mümkün olduğunca ara vermeden izleyin, çünkü olaylar o kadar hızlı gelişiyor ve kadro o kadar geniş ki anlamanız için peş peşe izleyip, olayları sıcağıyla sindirmeye çalışmak bana daha mantıklı geldi.

Westworld (Batı Dünyası), ev sahibi (host) denilen robotlarla dolu vahşi batı temalı bir parktır. Bu robotlar parka gelen misafirlere hizmet etmekle yükümlülerdir.  Tıpkı bizler gibi nefes alan konuşan, insanlardan hiçbir farkları olmayan yapay zekalı robotlardır bunlar. Bu parktaki robotların her birinin ayrı bir geçmişi, hikayesi vardır. Kendileri için hazırlanan bu rolleri oynayan yapay zekalar bazen aynı sözleri bazen aynı kelimeleri tekrar ederek robot olduklarını bizlere hatırlatıyorlar.

Zengin insanların yüksek ücretler ödeyerek girdikleri bu park her türle kanunun geçersiz sayıldığı, istediğiniz her şeyi yapabileceğiniz bir yerdir. Vahşi batıdaki gibi ata binebilir, katillerin peşine düşebilir, banka soyabilirler. Misafirler bu parktaki her şeye, her robota zarar
verip kan akıtabilir, fakat ev sahibi robotlar misafirlere zarar veremeyecek şekilde tasarlanmışlardır.

Karakter Tanıtımı:

Dolores Abernathy (Evan Rachel Wood):

Parktaki en eski robot olan Dolores, ailesi ile birlikte bir çiftlikte yaşamaktadır. Parka gelen misafirlerin güzelliğine hayran kaldığı Dolores, masum Western köylü kızı rolünü oynamaktadır, doğaya hayranlığından dolayı resim yapar. Ve yavaş yavaş kim olduğunu, ne olduğunu keşfetmeye, hayatını görmeye başlar.

Dr. Robert Ford (Anthony Hopkins):

Kuzuların Sessizliği filminden aşına oluğumuz Anthony Hopkins, bu dizideki rolünde parkın yönetim kurulu başkanı ve aynı zamanda parkı kuran kişidir. Ev sahiplerine yeni güncellemeler ekleyerek duygularını ve hareketlerini geliştirmelerinde yardımcı olmuştur. Yarattığı bu park ve robotlarla özel bir bağ kurmuştur.

Bernard Lowe (Jeffrey Wright)

Parkta çalışan programcılardan biridir. Dr. Ford ile birlikte robotların güncellemelerini yapan ve robotlarda herhangi bir sorun olduğunda ilgilenen kişi. Dr. Ford ile en yakın ilişkiye sahip olan kişi.

The Man in Black (Ed Harris):

Bana göre parktaki en gizemli şahıs. Sürekli bir şeylerin peşinde olan bu karakter, görünüşüyle korkuttuğu kadar konuşmalarıyla da insanı ürkütmeyi başarabiliyor.

HBO kanalına Game of Thrones dizisinden hepimiz aşinayız. Game of Thrones’a nasıl yüksek meblağlarda harcamalar yaptığını hepimiz biliyoruz. HBO aynı şekilde kalitesini konuşturup bu dizide de paraya acımamış. Zaten kanalın izleyici-reyting kaygısı yok. Seyirci kitlesine güveniyor ve yaptığı işin cidden arkasında duruyor. Şimdi HBO dizi yapar da izlenmez mi derim yani.

İzlerken de göreceksiniz zaten, bulmaca çözüyormuş gibi hissedecek, bir sonraki bölümü izlemeyi iple çekeceksiniz. Zaten oyuncu kadrosunda Anthony Hopkins gibi bir efsane var. Bunun yanında Ed Harris (Man in Black)’ten gözünüzü alamayacak, pür dikkat bu adam ne yapıyor, amacı ne diye izleyecek, heyecanlanacak hatta bazen ben gibi ürkebilirsiniz de.

Bu diziyi ilk defa duymuş olanlar için şunu da söyleyeyim, 1973 yapımı bir de filmi var. Aynı isimli olan filmin konusu da yine aynı konu üzerine kurulmuştur. Filmi izlediyseniz zaten bu filmden ne güzel bir dizi çıkar diye içinizden geçtiği olmuştur. Ben Westworld diye bir dizi çıkacağı duyulduğumda biraz araştırmış ve filmini izlemiştim. Ve izlediğim an çıkacak olan dizisinin mükemmel olacağından emindim.

Dizide “Acaba bu da robot mu? Yoksa insan mı?” ayrımı yapmak çok zor ve çoğu karakterde bu yanılgıya düşüyorsunuz. Dizi sizi hiç sıkmıyor aşırı akıcı bir yapısı var. Ed Harris ve Anthony Hopkins’in oynadığı bir diziden bahsediyorum arkadaşlar. Bu adamları gördüğünüz de bile havanız, diziden aldığınız zevk kat be kat artacak. Dizi biraz ayrıntı ve kafa karıştırıcı gözükebilir ama hiç korkmayın en azından ilk bölüm izleyin. Sizlere kaliteli bir yapımı sunduğumu görecek ve izlemeye devam edeceksiniz.

Bir başka yazıda görüşünceye dek,

Hoşça kalın…

Sizin Tepkiniz Nedir?

Begenmedim Begenmedim
1
Begenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Aşık oldum Aşık oldum
1
Aşık oldum
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Begendim Begendim
1
Begendim
Sinirlendim Sinirlendim
1
Sinirlendim
Korktum Korktum
0
Korktum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Captcha!
Hesabın yok mu?
kaydol

şifreyi sıfırla

Geri dön
giriş

kaydol

Captcha!
Geri dön
giriş
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı