Vietnam güneyindeki Mekong Nehri


Vietnam güneyindeki Mekong Nehri, binlerce yıldır bu bölgenin en temel yaşam kaynağı.

Nehir, Mekong Delta’sında yaşayan insanların hem geçimlerinde hem de gündelik yaşamlarında önemli rol oynuyor.

Burada yaşam neredeyse tümüyle nehrin üzerinde geçiyor!  Nehir üzerinde,  buraya özgü kayıklarla yapılan ticaret ekonominin can damarını oluşturuyor.

Mekong Nehri, Tibet’te, Himalayalar’ın eteklerinde doğar. Çin, Laos, Tayland ve Kamboçya’dan geçer. Vietnam’da Güney Çin Denizi’ne dökülmeden önce, dokuz kola ayrılır. Mekong Nehri’nin Vietnam dilindeki karşılığı, “dokuz ejderha” anlamına gelen, “Cuu Long”. İnsanlar, teknelerle daha fazla yere ulaşabilmek için nehrin kolları üzerinde kanallar da yapmışlar. Böylece, geniş bir taşımacılık ağı oluşmuş.

Mekong Deltası, geniş ve çok verimli bir alan. Burada bol miktarda pirinç, çeşitli sebzeler ve tropikal meyveler yetiştiriliyor. Burada yetiştirilen meyveler, ülke gereksiniminin neredeyse tümünü karşılıyor.

Mekong Deltasında yaşayan insanlar, ya çiftçilik, ya da balıkçılık yapıyorlar. Burada, sık sık, nehrin ya da kanalın tam kıyısında, suyun üzerinde yapılmış evlere rastlamak olası. Genellikle evler, çevrede ne tür malzemeler varsa onlarla yapılıyor.  Bu nedenle hepsi birbirinden farklı. Kimi evlerin altında, minyatür balık çiftlikleri bulunuyor. Ev sahipleri, suyun içine yerleştirdikleri kafeslerde buraya özgü balıkları besliyor. Balıklar yeterince büyüyünce, onları satıp para kazanıyorlar.

Mekong Deltası’nın en ilginç yönlerinden biri, “yüzen Pazar”.  Bu pazarda satıcılar, mallarını kayıklarının üzerinde satıyorlar! Alıcılar da pazarda kayıkla dolaşıyorlar. Bu pazarların en büyükleri, kent merkezlerinin yakınında kuruluyor.  Her sabah Hindistan cevizi, ananas gibi meyveler, çeşit çeşit sebzeler ve balıkla dolu kayıklar, çevredeki küçük yerleşim birimlerinden çıkarak bu pazarların yolunu tutuyor.

Yüzen pazarlardaki alıcılar, genellikle tüccarlardan oluşuyor. Tüccarlar, yerel halktan satın aldıkları malları, yakınlardaki kentlere taşıyor; orada başkalarına satıyorlar. Pazarda, alışveriş yapanlara hizmet veren yüzen lokantalara ve çeşitli dükkanlara rastlamak da  çok olası. Turistleri gezdiren tur tekneleri de buranın alışılmış manzaraları arasında.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Begenmedim Begenmedim
0
Begenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Begendim Begendim
0
Begendim
Sinirlendim Sinirlendim
1
Sinirlendim
Korktum Korktum
1
Korktum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Captcha!
Hesabın yok mu?
kaydol

şifreyi sıfırla

Geri dön
giriş

kaydol

Captcha!
Geri dön
giriş
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı