Spor Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?


Bu yazımızda spor sonrası ihtiyacınız olan karbonhidat miktarı, spor sonrası su içmenin önemi, yapılan beslenme hatalarından ve neyi doğru yaparak daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayabileceğinizden bahsedeceğim.

Spor sonrası beslenme

Spor sonrası beslenme, spordan aldığınız verimi maksimuma taşıyıp,  daha net sonuçlar elde etmenizi sağlamanın yanında, yapılan beslenme hataları, daha fazla yağlanıp kilo almanıza sebep olabiliyor.Bu yüzden spor sonrası doğru bir şekilde beslenmek kritik önem taşıyor.

Bir önceki yazımda karbonhidratı keserseniz nasıl mucizevi şekilde daralacağınızdan bahsettim.Ben bu noktada neredeyse tamamen karbonhidratı kesin deyip kısa sürede hem tartıda hemde bedeninizde süper sonuç elde ettirerek iyi diyetisyen ünvanını alabilirim.Fakat sizin sonranızı da önemsiyorum.Peki yeterli, komplex karbonhidrat tüketimi neden bu kadar önemli, almasam ne olur?

1.Bu kısıtlamadan sonra illaki bir patlama noktası yaşayacak ve karbonhidrata özellikle tatlıya meyiliniz artacak (hatta saldırma durumu bile olabilir) O bütün daralma maalesef yerini hızlı bir şekilde yağa bırakacak.
2.Performansınız,metabolizma hızınız ve dolayısıyla yağ yakım hızınız düşüşe geçecek, hatta duracak maalesef.

Bunun sebebi ise karbonhidrat tüketimi ile insülin salgılanması; insülin protein sentezinde=kas içi protein konsantrasyonunun artmasında=kas oluşumuna indirek katkı sağlar.Spor sonrası yapılan araştırmalar gösteriyor ki protein + karbonhidratı beraber alanlar sadece karbonhidrat alanlara göre %54 oranında daha hızlı protein sentezliyorlar , böylece bir sonraki spor daha ağrısız, daha yüksek performanslı geçiyor.

Kas güç ve dayanıklılığın artmasında altın değerde ki karbonhidrat tüketimini ihmal etmemeniz gerekiyor.
Daha önce diyetlerinden karbonhidratı tamamen kısmış olanlar, yeniden eklediklerinde evet kiloda bir miktar artış görecekler, korkulacak birşey yok metabolizma ayaklanacak ve sonrasında daha sağlıklı kas oluşumu-yağ yakımı gerçekleşecektir.

Peki Ya Sıvı Tüketimi ?

Spor sonrasında kaybedilen su ve minarallerin yerine koyulabilmesi için yaygın olarak su içilmesi önerilir.Ancak spor sonrasında maden suyu içerseniz bu süreci daha hızlı bir hale getirebilirsiniz.Yanlız altını çizmem gereken nokta maden suyunu spor sırasıda değil spordan sonra içmeniz.Çünkü spor esnasında maden suyu içmek şişkinlik yaratarak performansınızı düşürebilir.Bu yüzden spor esnasında su içmeye devam. 🙂

Sağlıklı Bol Sporlu Günler Dilerim. Bir Sonraki Yazımızda Görüşmek Dileğiyle..

Sizin Tepkiniz Nedir?

Begenmedim Begenmedim
0
Begenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Begendim Begendim
1
Begendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
Korktum Korktum
0
Korktum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Captcha!
Hesabın yok mu?
kaydol

şifreyi sıfırla

Geri dön
giriş

kaydol

Captcha!
Geri dön
giriş
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı