Sherlock Holmes hayranlarına Mini dizi!


Sherlock Holmes aslında Sir Arthur Conan Doyle’nin yazdığı, polisiye edebiyat türünde 4 kitap  ve 52 hikâyeden oluşmaktadır. Yıllardır yapılan filmlerinden sonra, Steven Moffat (aynı zamanda Dr. Who’nun birçok bölümünün yazarı) tarafından geliştirilen Britanya televizyon mini dizi serisi, Sherlock Holmes’a yeni bir soluk katmıştır. Ibdb’den 9,2 gibi yüksek bir puan alan dizimiz, toplamda 4 sezondur. 90 dakikalık ilk bölümü 2010 tarihinde BBC ONE kanalında yayınlanmaya başladı. ilk  Sezon 4, ikinci Sezon 3, üçüncü Sezonun 4 ve 4. sezonun 4 bölümüyle toplam 15 bölüm yayınlanmıştır.

Genel itibari ile konusundan bahsetmek gerekirse;

Aksiyon, dram, suç ve gizemi içinde barındıran bu dizimiz kısa sürede zenginden fakire bütün insanların ilgisini çekmiş, bütün dünya ülkelerine yayılmıştır. TLC Türkiye kanalında ülkemiz için yayın hayatına başlamıştır.Tesadüf olarak Sherlock Holmes ve eskiden doktor ve asker olan John Watson tanışırlar. Sherlock ’un bir ev arkadaşına ihtiyaç duymasının sonucu olarak Dr. Watson, 221B Baker Sokağındaki evine taşınır ve birlikte yaşamaya başlarlar. Bu sırada şehirde bazı cinayetler olmaya başlar ve polis bu cinayetleri araştırırken Sherlock ’tan yardım ister. Polisin bu çağrısını geri çevirmeyen Sherlock Holmes ’in özelliklerinden bahsetmek gerekirse: kendisini yüksek işlevli sosyopat olarak tanıtan başrolümüzün, kıvrak zekâsı, olaylar ve kişiler üzerinde fark ettiği ayrıntıları çok kısa süre içinde birleştirip ip ucu bulmasına yardımcı olur. Holmes ‘in bu şekilde çalışan sınırları olmayan beyni ve Dr. Watson ile birlikte 21. Yüzyıl Londra’sında bu cinayetleri bir bir çözmeleri diziyi daha ilgi çekici hale getiriyor. İzlerken çok şaşıracak ve olaylar bambaşka bir boyuttan bakmaya başlayacaksınız.

Bence diğer Sherlock Holmes yapımlarına göre BBC tarafından yapılan bu çalışma en başarılı Sherlock Holmes çalışmasıdır. Bu başarının en önemli etkeni tabi ki dizinin günümüze uyarlanmış olmasıdır. Sherlock kitap ve filmlerine nazaran, telefon, bilgisayar, taksi kullanıyor. Hatta anlatıcımız Dr. Watson klasiklerde olduğu gibi hatıra yazmıyor, olayları bir blog üzerinden bizlere anlatıyor. Günümüze uyarlanmış bu yapım, ‘acaba Sherlock Holmes biyerlerde gerçekten var mı?’ diye insanda merak uyandırıyor açıkçası. 221B, Baker Street… Londra’ya yolu düşenlerin bakması gereken bir Sherlock Holmes müzesi artık

Her ne kadar bir dizi gibi görünse de izlediğinizde de anlayacağınız üzere bir film serisi kadar başarılı. Klasik dedektif dizi-filmlerinde boğulmayın derim ben. En iyi Sherlock Holmes uyarlaması olan bu mini dizi serisini izlerken haklı olduğumu göreceksiniz.

Arkadaşlar “The game is on.” 🙂

Yeni bölümü izlemeyenlere spoiler’ları benden duymadan izlemelerini tavsiye ederim 🙂 Diziye yeni başlayacak olanlara iyi seyirler dilerim.

Bir başka yazıda görüşünceye dek, hoşça kalın…

Sizin Tepkiniz Nedir?

Begenmedim Begenmedim
0
Begenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Şaşırdım Şaşırdım
2
Şaşırdım
Begendim Begendim
1
Begendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
Korktum Korktum
0
Korktum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Captcha!
Hesabın yok mu?
kaydol

şifreyi sıfırla

Geri dön
giriş

kaydol

Captcha!
Geri dön
giriş
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı