Rust Survival İnceleme Ve Hayatta Kalma Rehberi


Hayatta kalma temalı oyunlar dediğimiz zaman aklınıza onlarca oyun gelebilir, ama  bazı oyunlar vardır  hem grafkleri ile hem de atmosferi ile sizi içine çekip bırakmayan… Evet Rust‘tan bahsediyorum gelin size hem oyunu tanıtayım hem de küçük bir rehberle beraber oyunda “Hayatta Kalmanıza”  yardım edeyim…

Rust, 2013 ün son çeyreğinde Facepunch Studios tarafından, erken erişim olarak  piyasaya sürülen,  online  hayatta kalma oyunudur. Oyundaki amacınız tabiki hayatta kalmak olacak, ancak oyundaki hayatta kalma dinamikleri muadili oyunlardan farklı olarak çok daha geniş yelpazede kendini gösteriyor. Bunu başarabilmeniz sadece kendi çabanızla değil, arkaşlarınızın da yardımı ile daha keyfli bir hal alıyor.

Oyun konu olarak kıyamet sonrası bir zaman diliminde geçiyor, muhtemelen nükleer savaş sonrası, doğanın yeniden canlanması ile beraber hayatta kalmaya çalışan insan topluluklarını konu alıyor. Haritadaki  belli alanlarda yüksek radyasyon seviyesi yüzünden ilk etap da o alanlara girmek mümkün olmuyor.

Öncelikle oyunda havanın soğuğu yada hayvan saldırıları gibi doğa şartları ile beraber diğer oyuncular yada klanlar ile de mücadele veriyorsunuz. Ki mücadelenizin büyük bölümü  diğer oyuncular ve klanlarla oluyor. Başlangıçta size bir meşale ve kaya parçası veriliyor ayrıca gerçek hayatta olduğu gibi gece-gündüz döngüsü var. İlk olarak etraftan kumaş, odun,taş, yiyecek gibi, temel ihtiyaçlarınızı toplayarak başlıyorsunuz. Ve biriktirdiğiniz envanterle ilk etap da  mızrak, ok,yay gibi savunma malzemeleri craftlayarak hayatta kalmaya çalışıyorsunuz.

Kendinize barınağınızı yaptıktan sonra da haritadaki loot alanlarına gidip, daha teknolojik silahlar ve envanterler aramaya koyuluyorsunuz. Oyun geçtiğimiz günlerde erken erişimden çıktı, güçlü silahları ve zırhları  craftlayabilmek için o silahlardan en az bir tane edinip öğrenmeniz gerekiyor. Bunun içinde haritaya oyun zamanı ile sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere bırakılan airdropları kovalamanız lazım.

Oyunda ne kadar kalabalık olursanız o kadar güçlü olursunuz. daha fazla adam, daha fazla iş ve silah gücü demek. Oyunun zevkli kısımıda hayatta kalmak değil, diğer oyuncuların baselerini alt edip raidlemekten geçiyor. Çünkü inşaa ettiğiniz evler sağlam patlayıcılar veya roketler ile yıkılabilecek şeyler. Dolayısıyla ilk etap da en azından yeterince güçlenene kadar kimse ile takışmamak en mantıklısı. Yinede kalabalık serverlerde muhakkak birileri ile karşılaşıp mücadele ortamı oluyor. Dediğim gibi ne  kadar kalabalık gezerseniz hayatta kalma şansınız o kadar yüksek..

Oyundaki bir diğer husus ise belli sürelerle oyuna atınlan wipe yani  sıfırlamalar. Serverden servere değişmekle birlikte bir çok serverde 1 hafta ile 20 gün arasında değişen wipe süreleri var. Oyuna wipe atıldığı zaman tüm gelişiminiz, silahlarınız evleriniz yani kısacası her şeyiniz gidiyor.Bunun belki oynayış zevkinizi düşüreceğini düşünebilirsiniz. Fakat herkesin gayesi en güçlü olmak olduğu için ve de gelişimin üst sınırı olmadığı için diğer oyuncular ile dengeyi bu wipeler sağlıyor. Böylelikle oyuna yeni başlayan yada servere yeni katılan her oyuncu sıfırdan gelişip güçlenme fırsatı yakalıyor.

Sonuç olarak Steamdaki 57 Tl lik fiyatı ile denemeye değer bir oyun,  bence survival oyunları denildiği zaman atmosferi  ve oyun dinamikleri ile fark yaratan oyunlardan birisi. Bonus olarak, oyundaki crafting sistemi  ve daha birçok şey ile ilgili işinize yarayacak güzel bir web sitesi için tıklayın.

Keyifli oyunlar dilerim..

 

Sizin Tepkiniz Nedir?

Begenmedim Begenmedim
2
Begenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
2
Üzüldüm
Aşık oldum Aşık oldum
4
Aşık oldum
Şaşırdım Şaşırdım
3
Şaşırdım
Begendim Begendim
6
Begendim
Sinirlendim Sinirlendim
2
Sinirlendim
Korktum Korktum
1
Korktum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
2
Sesli Güldüm

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Captcha!
Hesabın yok mu?
kaydol

şifreyi sıfırla

Geri dön
giriş

kaydol

Captcha!
Geri dön
giriş
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı