Efsane Bir Dizi; Mr. Robot


Bir Mr. Robot selamlaması  ‘Hello Friend’ diyerek okurumu selamlıyorum.

Sam Esmail tarafından yazılan ve yönetilen bu dizi, öncelerde bir film projesi olarak görülse de daha sonralardan dizi olarak hayata geçirildi. Psikolojik-gerilim, drama, siberpunk tarzlarında sunulan Amerikan yapımı dizimiz ‘usa network’ kanalında 24 Haziran 2015 tarihinde yayın hayatına başlamıştır. Imdb’den 8.8 gibi yüksek bir puana alan dizi bence 9.5’i bile hak ediyor.

Konu olarak bilişimi ele alan dizimiz bilişim ve hacker olaylarına ilgi duyanlar tarafından yoğun ilgi görmüştür. Başrolde bulunan Elliot karakteri Allsafe isimli siber güvenlik şirketinde yazılımcı olarak çalışır. Çocukluğundan beri ailevi şiddete maruz kalan Elliot, asosyal, psikolojik sorunları olan tiplemeyi canlandırır. Gündüzleri çalıştığı şirketin en büyük müşterisi olan Evil Corp. adında çok uluslu bir şirketin güvenliğinden sorumlu iken, geceleri arkadaşlarına ve yakın çevresine zarar verenleri hackleyerek bir nevi adaleti sağlamaya çalışıyor. Bir gün ‘fsociety’ isimli hacker grubunun, Elliot’ın çalıştığı şirkete yaptıkları siber saldırı ile dizimizde heyecan artmaya başlar.

Fakat durum şu ki Fsociety’nin şimdilik amacı şirkete saldırmak değil, Elliot’a ulaşmaktır. Elliot’a ulaştıktan sonra amaçlarını açıklarlar. Bu grubun amacı Evil Corp gibi dünya devi ekonomik güçlere sahip olan, dünyayı yönetirken aynı zamanda mahfeden bu şirketleri çökertmektir. Bilgileri şifreleyerek, borçlu olanların borçlarını ortadan kaldırarak sosyalist bir devrim yapmak, kapitalizmi ortadan kaldırmaktır. Grubu tanıyıp amacını öğrendiğinde Elliot, hayatta aslında yapmak istediğinin bu olduğunu anlar, gruba katılır ve olaylar silsilesinin ardı arkası kesilmez.

Mr. Robot kaliteli oyuncu performansıyla, dizi dünyasına başarılı bir giriş yaptı. İlk bölümünden itibaren sıkı bir seyirci kitlesi oluşturdu, bunu sosyal medyalardaki yorumlardan da görebiliriz. Toplumu, sosyal medyayı ve sosyal hayatı eleştiren yorumlarının yanında beni en çok etkileyen, başrolümüz Elliot Alderson’dır. Bir insan mimiklerini kullanmayarak bu kadar başarılı bir karakter yaratabilir. Kullanmaması gereken mimikleri gerçekten de başarılı bir şekilde kullanmıyor. Yani izlerken o donuk bakışların ardındaki karakteri seveceğinize eminim. Mimiksizliğinin yanında, dış dünyayla değil de sürekli iç sesi, benliğiyle konuşması ve yaptığı bütün hackerlik işlemlerinin mantığa uygun olması da karakterin sevilmesinde büyük rol oynuyor.

Tek tuşla banka soyabilen yapmacık, film icabı hacker değil bizimkisi. Sırf bu dizi için hackerlik eğitimleri almış, hacker gibi hacker. İşin teknik kısmı o kadar güzel açıklanıyor ki ben bile diziyi izledikten sonra, yazılım dünyasına aşırı bir sevgi duyup Google’da hackerlik eğitimlerni araştırdım.

Bu tür diziler pek karşımıza çıkmadığı için şiddetle izlemenizi tavsiye ederim. Özellikle bu tür bilişim, hackerlik alanlarına ilginiz varsa bi göz atın derim. Bu yazıda spoiler vermemek için çok çaba sarf ettim, bir çok kez yazdıklarımı sildim. Yazılarım ilerledikçe bu dizinin bizlere vermek istediği mesajı ayrıntıları ile açıklamak, kendimce eleştirmek, karakterlerin başına ne geldi sizlerle ayrıntıları paylaşmak isterim. O zamana kadar diziyi izlemiş olmanızı bekliyorum.

Başka bir yazıda görüşünceye dek,

Hoşça kalın…

Sizin Tepkiniz Nedir?

Begenmedim Begenmedim
1
Begenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Begendim Begendim
1
Begendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
Korktum Korktum
0
Korktum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Captcha!
Hesabın yok mu?
kaydol

şifreyi sıfırla

Geri dön
giriş

kaydol

Captcha!
Geri dön
giriş
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı