Hıçkırık Nedir, Neler Sebep Olur Ve Hıçkırık Nasıl Geçer?


 

Çoğumuz kuşkusuz ki hıçkırık krizlerine girmişizdir. Hıçkırık krizleri durduk yere ortaya çıkmaz ve altında yatan bazı hastalıklar olabilmesine karşın genelde geçici bir refleksdir. Bu sebeple genelde hıçkırığın çözümleri de gayet kolaydır. Hıçkırık ile ilgili bilmek isteyebileceklerinizi sizler için bir araya getirdik.

Hıçkırık, fazla miktarda ve hızlı bir şekilde yemek ve ya sıvı tüketiminden, veyahut sinirsel sebeplerle göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasında olan ve diyafram adı verilen adalenin istem dışı olarak kasılması ve gırtlak bölgesinin aniden kapanmasıyla oluşur ve bu sırada bir `hık` sesi duyulur.

Hıçkırık çoğu kez kısa müddetli ve zararsızdır. Sıhhatli kişilerde geçici bir rahatsızlık olarak ortaya çıkabilir. Küçük bebeklerde ve çok hızlı yemek yiyen ve aynı zamanda hava yutan kişilerde görülen hıçkırık buna iyi bir örnektir. Aşırı gülme, gıdıklanma, fazla sigara ve içki kullanılması, hava yutulması, stres ve sıkıntı gibi bir hastalığa bağlı olmayan vaziyetlerde de geçici hıçkırık ortaya çıkabilir.

Hıçkırık olaylarının çoğu tıbbi rehabilitasyon olmadan kendiliğinden yok olmaktadır. Ancak bazen akciğerler veyahut iki akciğer arasında bulunan boşluktan orijin alan kimi hastalıklar, kalp, karaciğer, bağırsak ve pankreas hastalıkları ve ya psikolojik sebepler hıçkırığa kapı aralayabilir.

Hıçkırık her zaman masum olmayabilir.Şayet 48 saatten fazla sürer ise veya bir takım vaziyetlerde yeme düzeninizi, uykunuzu, soluk alış verişlerinizi etkilemeye başlar ise doktora gitmeniz gerekmektedir.   Hıçkırığın altında yatan nedene göre tedavisi değişir. Hıçkırık ile göğüs hastalıkları, göğüs cerrahisi, kardiyoloji, nöroloji uzmanları, eğer altta yatan organik bir neden bulunamazsa psikiyatri doktoru ilgilenir.

Şuan bu ekrana hıçkırarak bakan arkadaşlar için çözüm yollarını yazalım. Ancak bu yollarla hıçkırığınızı geçiremeseniz yukarda yazdığımız sebeplerden dolayı bir doktora görünmeniz gerekmektedir:

  • Bir poşet alıp, içine doğru aralıklarla nefes alıp, nefes veriyoruz. (net çözüm)
  • Soluğumuzu olası olduğunca çok tutuyoruz. (net çözüm)
  • Buruna bir tutam enfiye veya karabiber çekildiğinde oluşan hapşırık hemen peşinden gelen şok soluklanma, diyafram adalelerini etkileyerek yine normal soluklanma ritmine dönmenizi sağlar.
  • Şayet hıçkırığınızın sebebi boğazınızdan kaynaklıysa buzlu su, limon suyu veya sirke içmekte çözüm olabilir.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Begenmedim Begenmedim
0
Begenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Şaşırdım Şaşırdım
2
Şaşırdım
Begendim Begendim
0
Begendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
Korktum Korktum
0
Korktum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Captcha!
Hesabın yok mu?
kaydol

şifreyi sıfırla

Geri dön
giriş

kaydol

Captcha!
Geri dön
giriş
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı