Sürekli Değişen Sınav Sistemi Ve Türkiyede Öğrenci Olmak


Yazarlarımızdan gelen gelecek kaygısı ve sürekli değişen sınav sistemi hakkında oldukça moral bozan,  Ancak bir o kadarda doğruları söyleyen bir yazıyı sizler için derledik.Geleceğiniz hakkında alacağınız kararlarda faydası olması dileğiyle…

ÖSS, LGS, YGS, LYS  Şimdide Yks ve TYT  boy gösteriyorsun her sene adı sanı, içi dışı değişiyor ancak sen iyi bir takipçi olduğun için içe de dışa da hakimsin ee sonuçta üniversiteli olmaya son adım.Sınava 267 gün kala hukuk, 134 gün kala siyaset, 96 gün kala uluslararası ilişkiler, 62 gün kala işletme, sınavdan sonra hayırlısı diyorsun.Herkes en popüleri en revaçta olanı istiyor ancak her şey o kadar kolay olmuyor haliyle. Üniversiteye girerken de ÇAP yaparım en kötü bi yan dal sıkıştırırım araya diyorsun. Yeri geliyor 2.50 ortalamayı geçiyorsun es kaza 3.00 e yaklaştığın zamanlar bile oluyor ama sen de çok iyi biliyorsun ki onu yapacak göz artık yok sende. Sonra diyorsun ki abi üstten ders alayım ya bak şurdan şu kadar burdan bu kadar ders alırsam yarım dönem erken bitirme ihtimalim bile var diyorsun ve sonra kendi alttan ders alırken buluyorsun. Üniversiteye herkes girer, bir şekilde girer ancak her şey o kadar kolay olmuyor haliyle.

Üniversiteye gidiyorsun ve hocaların neredeyse tek network ağın.Bu yüzden onlarla irtibata geçip üniversiteden destek almayı varsa teknokentinde ofis açmayı vergi muafiyeti kazanmayı falan hesap ediyorsun, hadi bir KOSGEB desteği alayım diyorsun sonuçta havadan 50.000 yani az değil ancak her şey o kadar kolay olmuyor haliyle.

Staj yapacağım diye X bankasına giriyorsun, amacın biraz muhasebe biraz para akışı biraz mali tablo incelemek. Kendini diyafonun önünde çay söylerken buluyorsun veya fotokopi makinesinde bir top kağıdın içinde. Hem finans hem de muhasabe görürüm biraz deneyim biraz değişiklik olur çalışma atmosferine girerim diyorsun ancak her şey o kadar kolay olmuyor haliyle.

2-3 siteye foruma giriyorsun abi bu girişimciler ne yapıyor veya insanlar ne öneriyor diye.İyi bir girişimci olmak için yatmadan önce su için, sabah mutlaka kahvaltı edin falan diyorlar.‘’C level’’lar ‘’manager’’lar ne yapıyor diye merak edip kiloyla kitap alıyorsun kitapta ‘’ bir CEO güne mutlaka en zor işini yaparak başlar ’’ yazıyor.Senin uyandığında yapacağın en zor iş kalkıp mali tabloları gözden geçirmek veya bir şeyleri ‘’manage’’ etmek olmayacağına göre biraz daha okuyucuya dönük şekilde yazılması gerektiğini düşünüyorsun.İşte kitap, forum veya özlü sözlerle CEO olacağını zannedenler de var ancak her şey o kadar kolay olmuyor haliyle.

Ne kadar kolay aslında değil mi? Aklından belki de yüzlerce fikir geçiyor ve eleye eleye bir tanesini ayırıyorsun ve diyorsun ki ‘’ abi bu iş tutar. ’’ ancak her şey o kadar kolay olmuyor haliyle.

 

Sizin Tepkiniz Nedir?

Begenmedim Begenmedim
0
Begenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Begendim Begendim
0
Begendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
Korktum Korktum
2
Korktum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Captcha!
Hesabın yok mu?
kaydol

şifreyi sıfırla

Geri dön
giriş

kaydol

Captcha!
Geri dön
giriş
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı