Türkiye’de Espor


Ülkemizde eSpor gelişmekte olan bir daldır, aslında yıllardır içimizde var olan bir spor türüdür, ilk olarak internet kafe kültürü olarak başlayan bu spor dalı yıllar geçtikçe resmileşmiştir ve ciddiyetini ortaya koymuştur.

 TÜRKİYE’DE ESPOR

Türkiye’de dijital oyunlara karşı ebeveynlerin çok ciddi tepkileri vardı, sabaha kadar oyun oynamak tabii ki de sağlıklı bir iş değildir ama şimdi gelinen noktada işler tamamen değişti, bir eSpor oyuncusu program dahilinde oynadıkları oyunları bireysel ya da takımsal olarak rekabet arenasında farklı mental düşüncelere, stratejilere ve güçlere karşı verilen bir mücadele haline gelmiştir. Profesyonel bir oyuncunun uykusu, fiziksel sporu, yemeği ve kişisel düzeni disiplinli bir program haline getirilmiştir. Ülkemizde profesyonel spor kulüplerinin e-Spor atakları olmuştur, ilk olarak Beşiktaş’ın ardından 2017 yılında Fenerbahçe, SuperMassive TNG takımının bütün hakları satın alınarak 1907 Fenerbahçe ismiyle, Galatasaray ise Victorious Ace takımının isim hakkını alarak Galatasaray e-Sports adıyla e-Spor arenasına girdi.

Modern anlamda bildiğimiz spor kulüplerinin dışında 2003 yılında kurulan Dark Passage, 2008 yılında kurulan HWA Gaming ve 2016 yılında kurulan SuperMassive ise Türkiye’nin önde gelen e-Spor kulüpleri arasında yer alıyor. E-Spor dünya genelinde büyük bir hızla büyüyen ekonomisi Türkiye’de de gelişmeye devam ediyor. Newzoo’nun 2016 verilerine göre Türkiye’deki çevrimiçi kanalları kullanan insanların sayısı 45 milyonu aşarken, oyun sektörü ise 750 milyon dolarlık bir değere ulaştı. Özellikle üç büyük spor kulübün faaliyetlerine başlaması ilginin daha da artmasında önemli bir etken oldu. 2016 yılında SuperMassive takımına e-ponsor olan Ülker firması, 2017 yılında ise Türkiye League of Legends Şampiyonluk Ligi’nin sponsoru olurken (lolesports, 2017) aynı yıl içerisinde ligin partnerleri arasına Vestel firması da katıldı (Fanatik, 2017). Ünlü e-ticaret firması GittiGidiyor ise League of Legends Şampiyonluk Ligi takımlarından 1907 Fenerbahçe ile sponsorluk anlaşması imzaladı (Gittigidiyor, 2017).

Ülkemizde akademik anlamda e-Spor kendini göstermeye başladı, League of Legends Türkiye Şampiyonluk ve Yükselme Ligleri’ni düzenleyen Riot Games Türkiye ile Bahçeşehir Üniversitesi arasında yapılan anlaşma sonucunda ortaya çıkan e-Spor bursu uygulaması (Bahçeşehir, 2017) elektronik sporun akademik anlamda da ciddiye alınmaya başlandığını göstermektedir.

Kısa bir süre içerisinde milyar dolarlık bir endüstri haline dönüşmesi beklenen e-Spor hakkında Spor Bilimleri Fakülteleri’nde verilecek olan derslerle bu alanın ülke genelinde tanıtılmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunulabilir. Ayrıca bu bölümde eğitim hayatına devam eden öğrencilere yeni bir istihdam alanı da açılmış olacaktır.

Ülkemizde 2011 yılında dijital ortamda oyun oynayan oyunculara ve oyuncu topluluklarına hizmet etmek amacıyla kurulan Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu (TÜDOF), 2013 yılında Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu bünyesine dahil edilmiştir. Türkiye’de 2017 yılı itibariyle tek resmi e-Spor ligi olarak göze çarpan League of Legends Şampiyonluk ve Yükselme Ligi, 2013 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu liglerde mücadele eden oyuncular Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından resmi lisans almaktadır.

Geçen son bir asır boyunca yaşanan teknolojik gelişmelerin video oyunları üzerinde gösterdiği etki açıkça görülmektedir. Yaşanan bu teknolojik gelişmelerden ülkemizde etkilenmiştir, içimizde yaşadığımız bu rekabetçi video oyunlarının gün geçtikçe profesyonelleşmesi sonucu ortaya çıkan e-Spor kavramı zihinlerdeki yerini sağlamlaştırmaya devam etmektedir. Son yıllarda profesyonel spor kulüplerinin büyük ilgisi ile ülkemizde e-Spor için büyük bir dönüm noktası olmuştur. Günümüzde futbol takımlarının formalarına aldığı reklam ve forma satışı kadar e-Spor takımlarının formalarında hem reklam hem de forma satışı yapmaktadır. Oldukça büyük bir ekonomiye sahiptir ve gelişmeye açık bir daldır, ülkemizin gelişmiş alt yapı ve Riot Games gibi dev oyun şirketlerinin yatırımlarına ihtiyacı vardır. Yeni nesil ile e-Spor dalı daha iyi noktalara geleceği aşikardır.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Begenmedim Begenmedim
0
Begenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Begendim Begendim
1
Begendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
Korktum Korktum
0
Korktum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Captcha!
Hesabın yok mu?
kaydol

şifreyi sıfırla

Geri dön
giriş

kaydol

Captcha!
Geri dön
giriş
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı