Elektronik sigara zararlı mı? İşte bilmeniz gerekenler!


Elektronik sigara zararlı mı?

Elektronik sigaranın vücudumuza verdiği zararlar neler?

Günümüzde çeşitli sebeplerden ötürü insanlar elektronik sigaraya yönelmeye başladı. Bu sebeplerin arasında sigarayı bırakma isteği, zamanlanan sigara fiyatları, elektronik sigaraların kokusunun kalıcı olmaması ve bir çok tatlandırıcı aroma seçeneğinin olması gibi sebepler olduğunu söyleyebiliriz. Akla en çok gelen konu ise bu artılarının yanında elektronik sigara zararlı mı sorusu.

Konuya girmeden önce hem elektronik sigaranın hem de normal sigaranın zararsız olduğunu söyleyen hiçbir araştırma yok. Biz sizin hayat kalitenizi düşürecek her türlü bağımlılıktan uzak durmanızı öneririz. En sağlıklı seçimin hiçbir bağımlılık maddesini kullanmamak olduğunu söylememize gerek yok galiba.

Sadede gelirsek Elektronik sigara zararlı mı?

İngiltere’de University College London’dan Lion Shahab liderlik ettiği bir ekip güzel bir çalışmaya imza attı ve aklımızdaki soruların büyük bir kısmını yanıtladı. Ekip yaptıkları çalışmanın amacını “normal sigaradan elektronik sigaraya geçmeyi düşünenlerin kafasındaki çelişkileri temizlemek” olarak açıkladılar. Bu araştırmada birçok farklı grup üstünde uzun süreli incelemelerde bulunuldu.

Yaklaşık altı ay süren bu incelemeler ve testler sonucunda elde edilen ilk sonuç “elektronik sigaradan alınan kanserojen maddelerin normal sigaradan alınan maddelere göre  %95 daha az olduğu yönünde”.  Aynı ekip açıklamalarına şu şekilde devam ederek: Sigarayı bırakmayı düşünüp bunu gerçekleştirecek iradesi olmayanların daha güvenli ve az kanserojen madde içeren elektronik sigaraya yönelmelerini tavsiye etti. Araştırma ekibinin yaptığı bu çalışma, elektronik sigaraların güvenliği konusundaki endişelerin yanlış olduğunu gösteriyor. Araştırma sonuçlarından çıkan bir başka dikkat çekici nokta ise aynı anda hem normal sigara hem de elektronik sigara kullanan kullanıcıların normal sigara içenler ile aynı kanserojen değerlere sahip olduğu.

Elektronik sigara zararlı mı?

Kısaca özetlemek gerekirsek bu çalışma ile elektronik sigara kullanıcısının normal bir sigara kullanıcısına oranla vücuduna daha az zararlı katkı maddesi aldığı gösterilmiş oldu. Fakat her ne olursa olsun elektronik sigaranın zararlarını kimse yok saymamakta.

Kullanmış olduğunuz ya da almayı düşündüğünüz elektronik sigaranın patlama riskine karşı kaliteli olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.  Bu zamanda yapılmış olan bu araştırma ilerleyen zamanlarda yapılan başka bir araştırma ile geçersiz duruma gelebileceğini unutmayınız.

 Elektronik sigara zararlı mı sorusunun cevabını sizler için vermeye çalıştık.

Eğer meyve yemeyi seviyorsunuz bu makale ilginizi çekecektir: Kurtlu meyve yemek

Unutmadan Elektronik sigara zararlı mı sorusu için başka bir kaynak önerelim: Tıklayın

Sizin Tepkiniz Nedir?

Begenmedim Begenmedim
0
Begenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Begendim Begendim
1
Begendim
Sinirlendim Sinirlendim
1
Sinirlendim
Korktum Korktum
0
Korktum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Captcha!
Hesabın yok mu?
kaydol

şifreyi sıfırla

Geri dön
giriş

kaydol

Captcha!
Geri dön
giriş
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı