Ekonomide Dijital Dönüşüm


Merhaba,
Gündemimizi siyaset ve magazin o kadar kaplamış ki küresel ekonomiyi çok etkileyen ve haberimiz olmadan bizim ekonomimizi de etkilemeye başlayan çok önemli birkaç kavramdan bahsedeceğim.

 

 

Endüstri 4.0 (Industry 4.0), Nesnelerin İnterneti (Internet of Things-IoT), RFID yani Radyo Frekanslı Tanıma (RadioFrequencyIdentification) ve Tüm Kanallarla Pazarlama (Omnichannel Marketing), Bulut (Cloud) kavramlarını duymuşsanız Türkiye’deki şanslı insanlar arasındasınız. Nedeni durumun farkına varmaya başlamış olmanızdır. Eğer duymadıysanız çok ama çok geç kalanlar arasındasınız. Olayı tam olarak nasıl kaçırdığımıza örnek verecek olursak; hani tren kalkınca arkasından koşarak yakalama şansınız vardır ya, işte önünüzde tren değil jet uçağı var. Siz koşmaya başladığınızda pistten kalkmış oldu.

Bu kavramlar nelerdir? Açıkçası her biri birer doktora tez konusu niteliği taşır. Ben sizlere buradan ileriki yazılarımda kısaca anlatmaya çalışacağım.

Diyelim ki yüksek karlılık ve büyüme elde etmiş bir şirketiniz var ve teknolojik gelişmeler varlığınızı tehdit eder hale geldi; hantallaşmış yapınızdan dolayı şirketinizin değişime uyum sağlayamayacağını ön görüyor ve çıkış umudunuz kalmamışsa, size tavsiyem hızlıca değişimin pek makbul olmadığı sektörlere yatırım yapmanız. Örneğin kebapçı açın, otel işine girin, bina dikin. Günümüzde teknoloji bazı sektörler için en tehlikeli ve acımasız düşman haline geldi.

Tüm bu kavramların çatısında “Dijital Dönüşüm” bulunmaktadır. Son 10 yıldır yaşadığımız değişimin adı budur. En basit örneği, süpermarketlerdeki kasalarda bulunan barkod okuyucular, en zor örneği de “Karanlık Fabrikalar”’dır. Karanlık fabrikalar, bir başka deyişle ışıkların söndürüldüğü fabrikalar, tamamen otomatik sistemlerle donatılmış ve bünyesinde hiçbir insanın varlığına ihtiyaç duymayan yapılardır. Günümüz fabrikalarının birçoğu karanlık fabrika özelliğini barındırmakta fakat yine de bu yerlerde parçaları kaldırmak, kurmak gibi tipik insan gücü gerektiren yerlerde işçilerin çalışması mevcut yapıları gereği bir zorunluluktur.

Günümüz tüketim sektörünün aktivitesi ve arz talep arasındaki farkın açılmasını önlemek amacıyla birçok fabrika kendi kapasitelerindeki teknolojinin sağladığı imkanlar dahilinde artan talebin karşılanabilmesi ve fabrikanın kendi finansal gücünü artırabilmek için vardiyalar arasında karanlık üretim yapmaya başladı. Karanlık fabrikalarda ham maddenin fabrikaya girişinden ürünün fabrikadan çıkışına kadar olan sürede yok denecek kadar az insan müdahalesine ihtiyaç duyulur veya hiç duyulmaz.

Yeni iş dünyası kapalı devre ve bağımsız çalışma modelini hızla terk ederek açık ve bağlantılı bir yapıya geçiyor. Dijital dünya olarak adlandırdığımız bu çağda nesneler ve insanlar büyük bir paylaşım ağının üyesi olarak bilgi alışverişinde bulunuyor. Nesnelerin interneti, mobil ve bulut teknolojilerinin desteklediği bu yeni iş ve yaşam modeli üretimden tüketime, tasarımdan ticarete kadar her alanı dönüştürüyor.Dijital dönüşüm, bir kurum, şirket veya yapının, dijital çağa ayak uydurmak için, pazarlamasından, iş modellerine, otomasyonundan, organizasyon yapısı ve yönetim şekline kadar herşeyiniyeni dünya araçları ile yapmasına verilen genel isimdir. Bu nedenle dijital dönüşüm sadece bir websitesi yada sosyal medya faaliyeti ile anlatılamaz. Ancak bu yaklaşımın en görünen ve geleneksel işdünyasına anlatılabileceği yöntemi budur.

Dijital Dönüşüm, sadece gazete yerine internet reklamı vermek, web sitesinin yanına mobil uygulamayı da eklemek, sosyal medyada daha çok yer almak gibi aksiyonlarla açıklanamayacak, her Domain için farklı stratejiler barındıran, tek bir reçetesi olmayan, aslında anlaşılma ve kavranma aşamasında olan moda bir kavram. Dijital Dönüşümü daha kolay anlamanın ilk yolu yeni dünyayı anlamaktan geçiyor, bu dünyada makinalar daha zeki, insanlar akıllı telefonlarıyla güne başlıyor, iletişim kanalları sınırsız, günlük hayattaki her hareketiniz birikiyor ve yığın verilere dönüşüyor. WhatsApp’dan bugün tezgahına gelen balıkları günlük olarak müşterisine gönderen balıkçıda, bozulduğunda size gerek kalmadan teknik servisi çağıran klimada, siparişinizi evinize kadar getiren insansız araçta aslında ortak bir mesaj var, teknoloji hiç olmadığı kadar hayatımıza giriyor.

Dijital Dönüşüm teknolojiye neredeyse eşittir. Kas veya makina gücünün ön planda olduğu yılları çoktan geride bıraktık, günümüzün ortak para birimi teknoloji. Daktilolar yerini klavyelere, filmli makinalar yerini dijital kameralara bıraktı; ileride belki de parmak hareketleri yetecek ve klavyelere gerek kalmayacak veya göz hareketleriyle fotoğraf veya video çekebileceğiz. Tüm stratejinizi Retro olma üzerine kurmadıysanız bir an önce bu fikre alışmalı ve teknolojiyi odağınıza almalısınız.

Gördüğünüz gibi yazının başında bahsettiğim kavramları daha açıklamaya başlayamadım, bunun yerine genel çatıyı oluşturan Dijital Dönüşüm’ün ne olduğunu kısaca anlatmaya çalıştım. Bir sonraki yazımda bu kavramlardan devam edeceğiz.

Esen kalın.

Yahya Önder ZIĞINDERE

İhracat Uzmanı

 

Sizin Tepkiniz Nedir?

Begenmedim Begenmedim
1
Begenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Aşık oldum Aşık oldum
1
Aşık oldum
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Begendim Begendim
1
Begendim
Sinirlendim Sinirlendim
1
Sinirlendim
Korktum Korktum
0
Korktum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Captcha!
Hesabın yok mu?
kaydol

şifreyi sıfırla

Geri dön
giriş

kaydol

Captcha!
Geri dön
giriş
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı