Paranın Evrimi! Dijital,Sanal ve Kripto paraların kavramsal farklılığı


Para kavramı geçmişte kullanılan takas yönteminden, gümüş ve altın paraya daha sonrasında ise altının karşılığına denk gelen kâğıt paraya kadar farklı boyutlar ve anlamlar içermiştir. Günümüzde ise bu anlam daha da soyutlaştırılarak dijital,sanal ve kripto paraların doğmasına sebep olmuştur. Bitcoin para kavramının nerelere varacağı konusunda çok önemli bir örnek teşkil etmektedir.

 

Günümüzde Sık sık duyduğumuz bu kavramların anlamsal olarak farklarını sizler için özetledik.

 

1) Dijital Para

Dijital paralar, elektronik olarak saklanan ve transfer edilebilen paralardır. Gerçekte var olan fiziksel paraların dijital ortamdaki değerlerine karşılık gösterilir.

1980’lerin sonunda, Hollanda’da gece yarısı yakıt alan kamyon şoförlerini ve benzin İstasyonlarını hırsızlığa karşı korumak için, akıllı kartlara para yüklenmesi ve bu paralarla yakıt alınabilmesi elektronik ödemenin ilk örneklerindendir. Yine o tarihlerde, Albert Heijn isimli bir perakendeci, müşterilerinin banka hesaplarından doğrudan ödeme yapabilmeleri için bankalara baskı yapıyordu. Bu baskı sonucunda, şimdilerde herkesin bildiği POS (Point Of Sale) cihazları ortaya çıktı.

2) Sanal Para

Sanal paralar da dijital paradırlar, ancak sanal paraların temsil ettikleri fiziksel bir gerçekliğinin olması gerekli değildir.

2014’te Avrupa Bankacılık Otoritesi’nin tanımına göre  sanal para; “Bir merkez bankası veya kamu otoritesi tarafından ihraç edilmediği halde, doğal olarak veya yasal kişiler tarafından ödeme, transfer, saklama ve elektronik transfer şekli için kabul gören, karşılığının olması da şart olmayan değerin dijital temsilidir”.

 3) Kripto Para

Kriptografik/şifreli olarak güvenli işlem yapmaya ve ek sanal para arzına olanak sağlayan dijital değerlere kripto-para denir. Kripto-paralar alternatif para birimidirler, dijitaldirler ve aynı zamanda sanal paradırlar. Sıklıkla Bitcoin ve türevleri ile dijital ve sanal paralar karıştırılmaktadır. Bitcoin ve türevleri dışındaki dijital ve sanal paralar, kendi başlarına para birimi değillerdir, temsil ettikleri ülkenin ulusal para birimine dayalıdırlar ve o ülkenin merkezi otoritelerince düzenlenip denetlenebilirler. Bitcoin ise kendiliğinden bir para birimidir, hiç bir merkezi otorite tarafından düzenlenip denetlenemez.

Bitcoin hakkında yazdığımız detaylı makaleye burdan ulaşabilirsiniz:

https://www.iceriyo.com/bitcoin-hakkinda-hersey/

Sizin Tepkiniz Nedir?

Begenmedim Begenmedim
1
Begenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Aşık oldum Aşık oldum
1
Aşık oldum
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Begendim Begendim
0
Begendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
Korktum Korktum
0
Korktum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Captcha!
Hesabın yok mu?
kaydol

şifreyi sıfırla

Geri dön
giriş

kaydol

Captcha!
Geri dön
giriş
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı