Milyonları Peşinden Sürükleyen Dizi; Breaking Bad


Breaking Bad… Bilir misiniz? Bilmeseniz de izlenecekler listesinde ilk sırada görmüşlüğünüz vardır. Türkçe ismiyle “Kötü Kimya” olarak çevrilen, güney aksanında ise “Cehenneme Düştük” tarzında bir deyim olarak kullanılıyor.

Dizimiz IMDb’ den 9.6 gibi yüksek bir puanla birçok dizinin önüne geçmeyi başarmıştır. 2008-2013 yılları arasında yayınlanan Breaking Bad toplamda 5 sezon ve 62 bölümden oluşmaktadır.Amerika’nın AMC kanalında yayınlanmaya başlayan dizimizin yapımcısı Vince Gilligan’dır. (Aynı zamanda The X Files ve Better Call Saul yapımcısı). Dram, suç, psikoloji türündeki bu dizinin yerini alacak bir başka dizi bana göre henüz yok.

Konusu:

Kahramanımız 50 yaşındaki Walter White, bir kimya öğretmenidir. Eşinin hamile olması, oğlunun bedensel engelli ve yeni bir çocuklarının doğmasının getireceği maddi sıkıntıdan dolayı öğretmenliğe ek olarak bir araba yıkamacısında kasiyer olarak çalışmaktadır.

Fakat bir süre sonra 3. Derece akciğer kanseri olduğunu ve çok çok az bir ömrü kaldığını öğrenir. Bu haberi aldıktan sonra en büyük isteği ölümünden sonra ailesine para bırakabilmek ve maddi sıkıntıdan onları kurtarmaktır. Bunun ardından narkotikte çalışan kayınçosu ile birlikte bir narkotik operasyonuna katılır.Ve burada eski bir öğrencisi olan Jesse Pinkman’ın uyuşturucu işlerinde olduğunu öğrenmesi ile kahramanımızın aklına, hayatını ve kendisini değiştirecek fikirler gelmeye başlar.

Kimya bilgisini konuşturmanın zamanı gelmişti Walter için. Metamfetamin… Kendisi uyuşturucu işine girerek yüksek kalite ve saflıkta metamfetamin üretimini üstlenir.Ve partneri Jesse piyasayı çok iyi bildiği için uyuşturucunun pazarlama ve dağıtımını yönetir. “Şimdiye dek, namusum ve şerefim ile dürüst bir insan olarak yaşadım, ancak kanserden başka bir sonuç elde edemedim.” Diye düşünen Walter, giriştiği uyuşturucu işi ile kendisi ve yakın çevresindekilerin hayatlarını değiştirecek, uyuşturucu-metamfetamine görülmüşün dışında yeni bir soluk getirecektir.

 Karakter Tanıtımı 

Walter White:( Bryan Cranston)

Walter ailesini kıt kanaat geçindirebilen bir kimya öğretmendir. Bu kadar maddi sıkıntının üzerine birde kanser olduğunu öğrenmesinin ardından bir şekilde ailesini bu maddi sıkıntıdan kurtarmak ister. Ve yüksek kalite meth pişirmeyi hedef alarak uyuşturucu işine atılır.

 

 

Jesse Pinkman: (Aaron Paul)

Kullandığı 3 kelimeden biri “Yo! yo!” olan Jesse, Walter White’nin eski bir öğrencisidir. Liseden sonra okumamış, uyuşturucu içinde olan serseri bir tiplemedir. Walter ile tesedüfi karşılaşma sonucu hayatı toptan değişecektir.

 

 

Hank Schrader: (Dean Norris)

Walter’ın narkotikte çalışan kayınçosu. Görevinin aşığı, uyuşturucu tacirlerini tutuklamak ve son vermek için çalışıyor.

 

 

 

 

Yukarıda bahsettiğim gibi IMDb’den çok yüksek bir puan almıştır. Hatta IBDb’nin diziler listesine bakacak olursanız ilk sırada yer aldığını görebilirsiniz.Dikkatimi çeken birkaç şeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. İlk olarak dizi henüz proje aşamasında iken Showtime, TNT, FX, HBO gibi kanallardan onay alamamış, çünkü senaryo zayıf görülmüştür. Daha sonra AMC yayınlamayı kabul etmiştir.

İkinci olarak kahramanımız Jesse Pinkman daha önce hiç oyunculuk eğitimi almamıştır. Bu yüzden ilk sezonda öldürülmesi planlanıyordu fakat oyunculuğu o kadar beğeni topladı ki diziye devam etmesi kararı alınarak senaryolar yeniden yazılmıştır.Hatta bu kararın verilmesi için yazarlar grev yapmışlardır.Birçok sorunla yayınlanmaya başlamasına rağmen Guinness Dünya Rekorları kitabına tüm zamanların en yüksek puanlı dizisi olarak kayıtlara geçmiştir.

Aldıkları ödüllerin haddi hesabı yok zaten. 16 Emmy Ödülü, 8 Satellite Ödülü, 2 Altın Küre Ödülü, 2 Peabody Ödülü. Anlayacağınız zamanında ortalığı kasıp kavurmuş adamlar. Ee hak ediyolar mı dersiniz? Hemde sonuna kadar hak ediyorlar.Ben 2014’te izlemiştim ve ilk bölümü izlediğimde pek sarmayacağını düşünerek 2. Bölümü isteksizlikle açtım. Sonra 3, 4, 5 derken 2 hafta olmadan nasıl bitirdim anlayamamıştım diziyi.

Duygu geçişleri o kadar saydam ki hiçbir karakterden nefret edemiyorsunuz. Bolca dram içeren dizide kimya konusunda ihtiyar huysuz olan Walter’ın genç bir serseri olan Jesse ile nasıl partner olduklarını görüyoruz.Diziyi asıl güzel yapan tabi ki olay anlatımı ve oyuncuların muhteşem oyunculuğu. Psikolojik durumun izleyiciye hissettirilmesi ise gayet başarılı.

Ve şunu da eklemeliyim dizide her şey sizin istediğiniz gibi gidiyor. Keşke şu olsaydı diyebileceğiniz durum yok denecek kadar az. Seyirciye bunu yaşatmak ise izlenilebilirliği etkileyen bence en büyük faktör.Kısaca demem o ki; ilk yayınlanmaya başladığı günden bu yana ismini her yerde her ortamda duyduğumuz bu dizi, sıkılmadan izleyebileceğiniz, olay akışı hep isteğiniz gibi giden çok başarılı bir dizi.Eminim aramızda izlemeyen sayısı oldukça azdır. Umarım izlemeyenlerde merak uyandıran bir yazı olmuştur. Şiddetle izlenmesini tavsiye ederim.

Bir başka yazıda görüşünceye dek

Hoşça kalın…

Sizin Tepkiniz Nedir?

Begenmedim Begenmedim
0
Begenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Aşık oldum Aşık oldum
2
Aşık oldum
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Begendim Begendim
0
Begendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
Korktum Korktum
0
Korktum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Captcha!
Hesabın yok mu?
kaydol

şifreyi sıfırla

Geri dön
giriş

kaydol

Captcha!
Geri dön
giriş
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı