Boşuna Spor Yapmayın !


Peki neden boşuna spor yapmayalım, öyle sporsuz hayat mı geçer diyenleriniz olabilir.Önce sakin olalım sonra okunaya devam edelim;

 Şimdi kendimize inandık, kararlıyız, kilo vermek-almak için spora yazıldık, belki yeni spor ayakkabı bile aldık herşey tamam.Tam motivasyon. Bu noktadan sonra beslenmeyi de bir tık kısarım, şekeri bırakırım, ekmek yemem, protein yerim işte o çok da önemli değil kafasındaysanız boşuna spor yapmayın, çünkü hedefe ancak %40 spor %60 beslenme ile ulaşabilirsiniz.

Yani beslenmeyi umursamazsanız yaptığınız spordan tam verim alamazsınız.Tabiki spora başlamanız harika, benim için günlük su tüketiminizin artması bile mükemmel fakat verdiğiniz emeği elimizden geldiğince alabilmek istemezmiyiz ? Az değil, protein diyeti değil, ketojenik diyet değil sadece size özel doğru bir beslenme programı, yaşamınız boyu uygulayabileceğiniz birazcık da yaramaz bir diyet olmalı bu.

Diyet demeyelim hatta beslenme düzeni demek daha doğru olur.Bu noktada önelikli olarak uzman yardımı almak tavsiyemdir altını çizerim.Beslenmenin hedeflerime ulaşmamda spordan daha önemli olduğunu anladım, doğru beslenmek istiyorum motivasyonum da tam gaz kararlıyım e hadi ne yapmam gerekiyor?Kan Tahlili. Ya tahlil o kadar önemlimi biraz kolesterolüm yüksek ona göre yaz işte yada ben sağlıklıyım çok şükür birşeyim yok diyenleri duyar gibiyim.

Bu tahlillerde aklımıza ilk gelen kolestrol,demir, şeker.. peki spor yapanlar mesela D vitamini eksikliğinde kasların zayıflaması, kemik ağrıları bunun sonucu halsizlik yorgunluk oluştuğunu biliyomusunuz?

Çünkü D vitamini; fosfor ve kalsiyumun emilimini arttırır, kemik ve kas sisteminin güçlenmesi için çok değerlidir.İnsülin salgılanmasına yardımcıdır; insülin protein sentez sisteminin anahtar rol elemanlarını aktive etmektedir. D Vitamini, protein yıkımını azaltmaya yardım ettiği gibi, kas içi protein konsantrasyonunu da artırmaktadır.Vücudumuzda birçok hastalığın (kanser, kalp hastalığı gibi ) önlenmesinde etkindir.Ülkemizde 10 kişiden de 7sinde eksik bir vitamindir D vitamini.

Hormonal bir eksikliği olupta  ilaç yardımı + diyetlede yine tıkır tıkır kilo veren kişilere şahit olduk.  (birçoğu bu zamana kadar spor ve beslenmesini mükemmel sürdürüp kan tahlili için inat ettiklerinden veya akıllarına gelmediğinden bir türlü kilo veremeyen insanlar).Yani vaktinizin değerli olduğunu biliyorum ama kilo vermeninde ötesinde sağlık herşeyden değerli ihmal etmeyelim.Testleri yaptırın sonuçları almaya başlayın.

Sağlıklı bol sporlu günler diliyorum.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Begenmedim Begenmedim
1
Begenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Begendim Begendim
2
Begendim
Sinirlendim Sinirlendim
1
Sinirlendim
Korktum Korktum
0
Korktum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Captcha!
Hesabın yok mu?
kaydol

şifreyi sıfırla

Geri dön
giriş

kaydol

Captcha!
Geri dön
giriş
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı