Bitcoin Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey!


Son Zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bitcoin hakkında bilmeniz gerektiğini düşündüğümüz bilgileri bir araya getirdik. Eğer aranızda bu işe girmeyi ve zengin olmayı düşünenler varsa bu yazımızın onlar için iyi bir başlangıç bilgisi olabileceğini düşünüyoruz.

 

Bitcoin Nedir?

Bitcoin kısaca 2008 yılında Satoshi nakamoto isimli bir kişi veya kurum tarafından oluşturulduğu düşünülen, hiçbir merkezi olmayan, ülkelerden bağımsız, dijital bir para birimidir.

Bitcoin toplamda 21 milyon adet üretilecek şekilde ve üretim(madencilik) algoritması her yeni bitcoin üretiminde zorluğunu artıracak şekilde kodlanmıştır. Bu sebeple tahminen 2050 yılına geldiğimizde bitcoin üretiminin %90 lık kısmı tamamlanmış olacak fakat üretimdeki artan zorluk ile bitcoin üretiminin tamamı 2150 yılında tamamlanması beklenmektedir.Sınırlı sayıda ve zor bir şekilde üretilen bitcoin, yükselen değeriyle birlikte yatırımcılar arasında dijital altın olarak da adlandırılmıştır.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin üretimi, bitcoin sisteminin geliştirilmesi ya da mevcut sistemin yönetilmesi aşamasına bitcoin madenciliği denir. Bitcoin madenciliği için çok fazla bilgi birikimi ve tecrübenin yanı sıra üst düzey bilgisayar sistemlerine sahip olmanız gerekmektedir. Günümüzde özellikle uzak doğu ülkelerinde madencilik yapan birçok kurumsal şirket vardır.

Bitcoin madenciliği ilk aşamalarda bilgisayar üzerindeki standart işlemcilerle(CPU) çıkartılabilirken, artan zorluk seviyesi madencileri bitcoin üretimi için daha uygun yapıda ve daha güçlü olan ekran kartlarını(GPU) kullanmaya mecbur bırakmıştır.

Madencilerin artan zorluk seviyesine karşı kar oranlarını korumak ve artırmak için uyguladıkları başka bir yöntem ise havuz madenciliğidir. Bu sistem ile madenciler bir araya gelerek ellerindeki işlem gücünü birleştirip daha kısa sürede ve daha hızlı bir şekilde üretim yapabilmektedirler. Bu üretim sonucunda ortaya çıkan Bitcoinin bir kısmı havuz işletmecisine aktarılırken geriye kalan bitcoin gruptaki madencilerin işlem güçlerine göre pay edilir. Bu yöntemi özellikle madencilikte yeni ve kurumsal olmayan tekil kullanıcılar tercih etmektedir.

Bitcoin ’in Saklanması Ve Kullanımı  

Mevcut olan bitcoinlerimizi ve diğer kripto paralarımızı saklamak ve kullanmak için öncelikle kendimize bir sanal cüzdan edinmeliyiz. Sanal cüzdanlar Soğuk cüzdanlar ve sıcak cüzdanlar olarak ikiye ayrılmaktadır.

Bilgisayarımızı ve akıllı telefonumuzu bazı uygulamalar sayesinde sanal cüzdan olarak kullanabileceğimiz gibi internet ortamında bulunan sanal cüzdan servislerinden de yararlanabiliriz. Bu tip cüzdanlar internetle bağlantısının olması sebebi ile sıcak cüzdanlar olarak adlandırılmakta ve bu sebeple daha az güvenli olarak bilinmektedir.Kağıt cüzdanlar ve donanım cüzdanları ise Soğuk cüzdanlar sınıfına girer ve internet ortamından kripto paralarınızı ayırabildiğiniz için çok daha güvenilirdir.

Kullanım kolaylığı açısından sıcak cüzdanları kullanmak her zaman daha kolay ve daha hızlıdır. Bu cüzdanlarda genelde internet üzeri alışverişte kullanmak amacı ile az miktarda coin tutulurken güvenlik sebebi ile büyük miktardaki kripto paraları soğuk cüzdanlarınızda tutmanız tavsiye edilmektedir.

Bitcoin ‘in Piyasa Değerinin Belirlenmesi

Kripto paraların değeri tamamen piyasadaki arz ve talep doğrultusunda belirlenmektedir. Özellikle son zamanlarda bitcoin ’in gündemde olması yatırımcıların dikkatini çekmiş ve piyasaya yeni para akışının olmasını sağlamıştır. Bu sebeple bitcoin ’e olan taleple beraber fiyatının da arttığı gözlemlenmiştir. Bununla beraber kripto para piyasasında yaşanan olumsuz durumlar veya bu piyasa hakkındaki spekülatif haberlerde yatırımcıları korkutarak kripto paraların fiyatında büyük düşüşlere sebep olabilir.

 

Bitcoin ‘in Güvenlik Sistemi Blockchain

Bitcoin ve diğer sanal paralar aslında blockchain teknolojisinin bir yan ürünüdür. Blockchain teknolojisi kişiler arasındaki alışverişi, zincirleme olarak bu sisteme dâhil olan tüm bilgisayarlara kaydeder. İsteyen herkes bu verilerin hepsine erişebilir ve bu sistemin bir parçası olabilir. Dolayısı ile bu sistemdeki tüm veriler bu sistemi kullanan tüm bilgisayarlarda saklanır ve bu şekilde veri kaybını, veri tekrarlanmasını ve sistemin hacklenmesini neredeyse imkânsız hale getirir. Bu sebepten dolayı blockchain teknolojisini kullanan bitcoin tamamen güvenlidir.

Bitcoin’in Avantaj ve Dezavantajları

Bitcoin herhangi bir merkezi bulunmadığından ülkeler arasındaki politik sorunlardan etkilenmez. Pek çok yatırımcı herhangi politik sebepten dolayı dolardaki dalgalanmalarda zarar etmemek için Bitcoin ‘e geçiş yapmaktadır. Bitcoin ile haftanın her günü ve her saati transfer işlemi yapabilirsiniz.  Bitcoin cüzdanı oluşturmak oldukça basittir ve kişisel hiçbir bilgiye ihtiyaç duymaz. Tamamen anonim olduğundan dolayı cüzdanlarınızdaki bitcoinlere hiç bir devlet veya hiçbir kurum el koyamaz. Bitcoin transferlerinde alıcı ve verici tarafların hiçbir kimlik bilgisi tutulmadığından dolayı illegal işler çok rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Ancak bitcoin alırken bir borsa aracılığıyla alırsanız, borsaya kayıt olurken kimlik bilgisi verdiğinizden dolayı bitcoinleriniz o borsada olduğu sürece devlet sizin her hareketiniz takip edebilir.

Eğer bitcoin cüzdanınızın şifresini unutursanız ya da hesaplar arası bitcoin transferi yaparken yanlışlıkla başka bir kullanıcıya ait cüzdana transfer yaparsanız bitcoinlerinizi kalıcı olarak kaybedersiniz. Bu gibi durumlarda yardım alabileceğiniz hiçbir kurumda bulunmamaktadır. Bitcoinin fiyatlarındaki yüksek dalgalanmalar ve halen deneysel bir ürün olması gibi sebepler, bir gecede tüm paranızı kaybetmenize yol açabilir.

 

Sizin Tepkiniz Nedir?

Begenmedim Begenmedim
0
Begenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
3
Üzüldüm
Aşık oldum Aşık oldum
2
Aşık oldum
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Begendim Begendim
1
Begendim
Sinirlendim Sinirlendim
2
Sinirlendim
Korktum Korktum
0
Korktum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Captcha!
Hesabın yok mu?
kaydol

şifreyi sıfırla

Geri dön
giriş

kaydol

Captcha!
Geri dön
giriş
Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı